Projekt w ramach współpracy międzynarodowej.
Projekt „My w Polsce, Polska w nas” jest kontynuacją działań podejmowanych przez fundację prospołeczną „PODUCHA” na przestrzeni ostatnich lat. Staramy się, by każdego roku grupy młodzieży mogły spotkać się ze sobą i wspólnie organizować przedsięwzięcia z zakresu sztuki, kultury i historii Polski, poznawać się wzajemnie i uczyć współpracy międzykulturowej.
Projekt „My w Polsce, Polska w nas” ma w swoich założeniach spotkanie edukacyjne młodzieży polskiej i ukraińskiej z Wołynia, obwodu maniewickiego. Tereny, z których pochodzić będę uczestnicy, do czasu II wojny światowej stanowiły terytorium Polski.
Uczestnikami kolonii będą młodzi ludzie z terenu Łodzi oraz uczniowie szkół z Wołynia w wieku 11 – 15 lat, którzy mają polskie korzenie, współpracują z łódzkimi szkołami w ciągu roku szkolnego, między innymi uczestnicząc w uroczystościach związanych z historią Polski na terenie Ukrainy, a do tej pory nie mieli możliwości uczestnictwa w programach realizowanych w Polsce.
Projekt związany jest z realizacją współpracy między szkołami łódzkimi, które mają swoich partnerów na Ukrainie. Będzie to kontynuacja prowadzonej od sześciu lat współpracy. Systematyczne spotkania uczniów odbywające się co roku w czasie wakacji i w ciągu roku szkolnego w listopadzie oraz maju, tym razem znajdą swoje miejsce w Małym Cichym, miejscowości położonej w Tatrach.
Wśród uczniów szkół z Ukrainy znajduje się spora rzesza dzieci z polskimi korzeniami. Dla nich właśnie przewidziany jest projekt związany z organizacją kolonii. Przedstawiciele Towarzystwa Kultury im. E. Felińskiej z Łucka i nauczyciele szkół, w których uczą się dzieci z polonijne, będą wychowawcami na kolonii i obozie, poza nimi będą nauczyciele łódzkich szkół partnerskich.
Podczas trwania wyjazdu uczestnicy pogłębią swoją wiedzę o Polsce. Poznają historię Polski związaną z terenem Małopolski.
Zwiedzą atrakcyjne turystycznie i historycznie miejsca, będą uczestniczyć w warsztatach języka polskiego i wykorzystywać zdobyte umiejętności językowe w komunikacji codziennej, a także podczas pisania opowiadań i sprawozdań z odbytych wycieczek i zajęć. Wartością dodaną będzie możliwość poznania nie tylko historii odwiedzanego regionu, ale także tradycji i zwyczajów pielęgnowanych przez stulecia. Ważne z punktu widzenia realizacji zadania będzie kontynuacja i zacieśnianie więzi między uczniami szkół, z których pochodzić będą uczestnicy projektu zarówno ze strony polskiej jak i ukraińskiej.
Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Fundację Prospołeczną Poducha.